Category Archives: Մաթեմատիկա 5.1-րդ դասարան
Մաթեմատիկայի հունվար ամսվա ֆլեշմոբ առաջին մակարդակ
3. Տուփում կա 14 սև և 14 սպիտակ գնդիկ։ Ամենաքիչը քանի՞ գնդիկ պետք է հանել, որ հանած գնդիկների մեջ նույն գույնի երեք գնդիկ հաստատ լինի։
4. Լիլիան առաջինից երկրորդ հարկ բարձրանում է 1 րոպեում։ Առաջինից տասներորդ հարկ նույն արագությամբ բարձրանալիս քանի՞ րոպեում կհասնի։
9. Արամը չորս զառ նետեց և հաշվեց նրանց վերևի երեսներին եղած կետերի քանակը, ստացավ 23։ Զառերից քանիսի՞ վրա է եղել վեց կետ։
Մաթեմատիկայի դեկտեմբերյան ֆլեշմոբ երկրորդ մակարդակ
1. Եթե Արսենի մտապահած թվից հանեք 6, տարբերությունը մեծացնեք երկու անգամ, արտադրյալին ավելացնենք 5, ապա կստանանք 27։ Ո՞ր թիվն է մտապահել Արսենը։
17
2. Քանի՞ եռանիշ կենտ թիվ կարելի է գրել՝ օգտագործելով միայն 0; 1; 2; 3 թվանշանները, եթե թվանշանները կարելի է կրկնել։
24
3. 240կգ կերը 40 հավը ուտում է 30 օրում։ Քանի՞ գրամ կեր է ուտում 1 հավը 1 օրում։
200 գ
4. Սկյուռիկը գետնից իր փչակ բարձրանալիս կատարեց երեք ցատկ դեպի վերև, այնուհետև մեկ ցատկ ներքև, և կրկին երեք ցատկ վերև, մեկ ցատկ ներքև ու այդպես շարունակ մինչև փչակ հասնելը։ Քանի՞ ցատկ կատարեց սկյուռիկը մինչև փչակ հասնելը, եթե հայտնի է, որ փչակը գտնվում է գետնից 3մ 20սմ բարձրության վրա, իսկ սկյուռիկի յուրաքանչյուր ցատկի երկարությունը թե՛ վերև, թե՛ ներքև 4դմ է։ 16
5. Շախմատի մրցաշարին մասնակցում էր վեց շախմատիստ։ Քանի՞ պարտիա կայացավ, եթե յուրաքանչյուր շախմատիստ մնացած շախմատիստների հետ խաղաց միայն մեկ խաղ։
15
6. Պարկում կա 6 կարմիր և 6 կապույտ գնդիկներ։ Առանց նայելու ամենաքիչը քանի՞ գնդիկ պետք է հանել պարկից, որ առնվազն 2 գնդիկը լինի կապույտ։
8
7. Ձմեռ պապը 200 նվերը մեկական բաժանեց չորրրդ, հինգերորդ դասարանցիներին և դասավանդողներին։ Հայտնի է, որ նվերների կեսը տվեց չորրորդ դասարանցիներին, բոլոր նվերների կեսի կեսի կեսը՝ դասավանդողներին, իսկ մնացածը՝ հինգերորդցիներին։ Քանի՞ հինգերորդ դասարանցի կար։
75
8. Քանի՞ անգամ կմեծանա ուղղանկյան մակերեսը, եթե նրա բոլոր կողմերը մեծացնենք 3 անգամ։
9 անգամ
9. Գրքի էջերը համարակալելու համար օգտագործվել է 222 թվանշան։ Քանի՞ էջ ունի գիրքը, եթե համարակալումը կատարվել է առաջին էջից սկսած։
110 էջ
10. Ձմեռ պապը երեխաներից ստացել է 220 նամակ։ Քանի՞ րոպե կպահանջվի Ձմեռ պապիկից բոլոր նամակները կարդալու համար, եթե նա 1 ժամում կարդում է 60 նամակ և յուրաքանչյուր նամանակ կարդում է նույն ժամանակահատվածում։
220 ր
Թվերի բաժանելության հայտանիշները 2-ի, 3-ի, 4-ի, 5-ի, 8-ի, 9-ի, 10-ի:
2-ի բաժանվում են բոլոր զույգ թվերը:
3-ի բաժանվում են այն թվերը, որոնց թվանշաների գումարը բաժանվում են 3-ի
Օրինակ՝ 144=1+4+4:
4-ի բաժանվում են այն թվերը, որոնք վերջանում են երկու o-ով կամ վերջին երկու թվանշաները կազմում են 4-ի
Օրինակ՝ 500, 600, 112, 1056
5-ի բաժանվում են այն թվերը, որոնց վերջում o-է կամ 5:
8-ի բաժանվում են այն թվերը, որոնք վերջանում են երեք զրոներով կամ վերջին երեք թվանշանը կազմում է 8-ի բաժանվող թիվ:
9-ի բաժանվում են այն թվերը, որի թվանշաների գումարը բաժանվում է 9-ի :
10-ի բաժանվում են միայն զրոյով վերջացեղ թվերը:
Մաթեմատիկա 14.12.2022
798. Որքա՞ն է քառակուսու կողմի երկարությունը, եթե
նրա մակերեսը`
ա) 4 սմ2 է=քառակուսու կողմը 2 սմ է,
բ) 9 մ2 է=քառակուսու կողմը 3մ է,
գ) 25 մմ2 է=քառակուսու կողմը 5մմ է,
դ) 16 սմ2 է=քառակուսու կողմը 4 սմ է,
ե) 1 դմ2 է=քառակուսու կողմը 1 դմ է,
զ) 64 մ2 է=քառակուսու կողմը 8 մ է:
800. 80 մ2 մակերեսով երեքսենյականոց բնակարանը
կազմված է հյուրասենյակից, ննջասենյակից,
աշխատասենյակից, խոհանոցից, լոգասենյակից և
միջանցքից: Լոգասենյակի մակերեսը 9 մ2 է,
խոհանոցինը և միջանցքինը միասին` դրանից
երկու անգամ ավելի: Որքա՞ն է սենյակների ընդհանուր մակերեսը:
Լուծում՝
9×2=18
18+9=27
80-27=53
Պատ՝. 53 մ2 է:
Դասարանական
795. Պատկերները կազմված են 1 սմ կողմ ունեցող քառակուսիներից:
Որքա՞ն են պատկերների մակերեսները:
Լուծում՝
11×1=11
14×1=14
18×1=18
18+14+11=43
Պատ՝. 43 սմ:
Դասարանական
- Աստղանիշի փոխարեն տեղադրե՛ք թվաբանական գործողությունների նշաններից մեկը ( + , – , ⋅ , ։ ), որպեսզի ստացվի հավասարություն. ա) 5 + 2 = 49 :7, դ) 7 x 5 = 80 – 45, բ) 30 – 25 = 20 :4, ե) 18 – 10 = 2 x 4, գ) 6 + 7 = 24 – 11, զ) 55 -11 = 44 – 0։
Տնային Առաջադրանք
Վարժ․699
Կատարե՛ք գործողությունները․
ա) (41993+775)։297=144
41993+775=42768 42768։297=144
բ) (71311+2603)։762=97
71311+2603=73914 73914։762=97
գ) (73984+398)։462=161
73984+398=74382 74382։462=161
դ) (468932+2596)։531=888
468932+2596=471528 471528:531=888
Դասարանական
699. Կատարե՛ք գործողությունները.
ե) (9289 – 1885) ։ 3=2468
զ) (858358 – 33) ։ 475=1828
է) (768060 – 767676) ։ 12=58301
ը) (80062 – 6845) ։ 211=394
Նոյեմբեր ամսվա մաթեմատիկական ֆլեշմոբ առաջին մակարդակ
Տնային առաջադրանք
607. Գնացքը կայարանից դուրս եկավ ժամը 6.40‐ին և տեղ հասավ նույն օրը՝
ժամը 20.15‐ին։ Ինչքա՞ն ժամանակ էր գնացքը գտնվում ճանապարհին։
Լուծում՝
20:15-6:40=13ժ 35ր
Պատ՝. 13ժ 35ր:
608. Զբոսաշրջիկներն արշավը սկսել են հունիսի 13‐ին՝ ժամը 12‐ին, և
ճանապարհին են գտնվել 8 օր 19 ժ։ Ամսի քանիսի՞ն են նրանք հասել
որոշված վայրը։
Լուծում՝
13+8=21
19+12=31
1 օրը=24 ժ
31-24=7
21+1=22
Պատ՝. հունիսի 22-ին
609. Մի ձմերուկի զանգվածը 4 կգ 700 գ է, մյուսինը՝ երկու անգամ ավելի։
Որքա՞ն է երկու ձմերուկների զանգվածը։
Լուծում՝
4 կգ 700 գ=4700 գ
4700×2=9400
9400+4700=14100
14100 գ=14կգ 100գ
Պատ՝.14կգ 100գ:
610. Ինքնաթիռը թռչում է 720 կմ/ժ արագությամբ։ Քանի՞ կիլոմետր կանցնի
ինքնաթիռը 1 րոպեում և քանի՞ մետր` 1 վայրկյանում։
1 ժ=60ր
720:60=12
1 ր=60վ
12կմ=12000մ
12000:60=200
Պատ՝. 1 րոպեում 12կմ, 1 վայրկյանում 200 մ։
611. Քամու արագությունը 5 մ/վ է։ Ինչքա՞ն կլինի նրա արագությունը` արտահայտված կիլոմետր-ժամերով։
1 ր=60 վ
60×5=300 մ
1 ժ=60 ր
60×300=18000 մ
18000 մ = 18 կմ
Պատ՝. 18 կմ/ժ: